Vinoteca, Londyn

Sukces ubrany w prostotę

Sklep, wine bar i restauracja w jednym – Vinoteca podbiła serca londyńczyków i z pojedynczej lokalizacji przeobraziła się w minisieć.

Vinoteca to wine bar stworzony przez Bretta Woontona i Charliego Younga. Inspirowany jest hiszpańskimi i włoskimi winiarniami, które często działają jak sklepy z winem. Celem było stworzenie niezobowiązującego miejsca, gdzie w miłej atmosferze można napić się wysokiej jakości win, a jeżeli wino smakowało – kupić butelkę w cenie detalicznej, na miejscu lub online. Dodatkowo do wyboru jest kilkanaście win na kieliszki. Właściciele aktualizują stałą listę win dwa razy w roku i znajdziemy w niej zarówno klasyki, jak i perełki od butikowych producentów.
Ciekawostką jest szeroki wybór win bag-in-box. Wina z kartonów stereotypowo traktowane są jako produkt drugiej kategorii. Zupełnie niesłusznie, często pochodzą od dobrych producentów. W Vinotece są dekantowane i przelewane do wysterylizowanych butelek wielokrotnego użytku, a dzięki temu, że przywożone są w bag-in-boxach, dłużej utrzymują świeżość. Właściciele podkreślają, że od czasu wprowadzenia tego systemu w 2010 r. udało się zaoszczędzić ponad 5 ton szkła. Vinoteca stawia też na edukację i rozwój personelu. Właściciele organizują wewnętrzne szkolenia, degustacje i wspierają pracowników w robieniu kursów sommelierskich i WSET. Serwis wina jest nieformalny, ale profesjonalny i poparty bardzo dobrą wiedzą o produkcie.

Wnętrze Vinoteca w dzielnicy SOHO.

                                                                                                                                      Wnętrze Vinoteca w dzielnicy SOHO.

Kuchnia oferuje proste, ale pomysłowe jedzenie stworzone ze świeżych, sezonowych produktów. Menu inspirowane jest nowoczesną brytyjską i europejską kuchnią. Krótka, często zmieniana karta dań zawiera głównie przekąski do wina, makarony i dania z grilla. Każdy z czterech wine barów ma swojego szefa kuchni. Wielu z nich może poszczycić się interesującymi restauracyjnymi rodowodami, m.in.: St. John, Wapping Project, Blueprint Cafe, Sketch, Zetter, Fat Badger, Kensington Place czy The River Cafe. Kucharzy łączą podobne inspiracje, ale ich codzienne kulinarne kreacje cechuje indywidualna tożsamość. Istnieją tylko trzy rzeczy wspólne: pieczywo wypiekane na miejscu, sezonowane mięso importowane bezpośrednio z Jabugo w Hiszpanii i steak bavette. Wszystkie serwowane dania przygotowywane są na miejscu.

Vinoteca może pochwalić się licznymi nagrodami przyznanymi przez prestiżowe magazyny gastronomiczne i lifestyle’owe. Między innymi: Wine Bar of the Year (magazyn „Imbibe”, 2014), Best Drink Offer in a Group/Chain („Harpers Awards”, 2014) czy Best London Wine Bars („Time Out”, 2014). Spragnionych wina jest więcej niż miejsc siedzących, dlatego sieć cały czas się rozrasta. We wrześniu 2005 r. powstała Vinoteca w dzielnicy Farringdon, pod koniec 2010 r. Vinoteca w Marylebone, na Soho w 2012 r., a rok temu we wrześniu w Chiswick. Nowoczesny i przyjazny koncept, z dobrym winem i jedzeniem w przystępnych cenach brzmi jak banał. Ale jak niewielu udaje się go przekuć w biznesowy i wizerunkowy sukces.

Relacja z wine baru Vinoteca ukazała się w magazynie Food Service (12/2014-2015).

Foto: materiały prasowe Vinoteca.Możliwość komentowania jest wyłączona.