fot: I.Matuszewski


Z zawodu jestem dziennikarką i kulturoznawczynią.  W 2018 roku napisałam wspólnie z Adamem Pawłowskim książkę „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”, wydaną samodzielnie (self-publishing) nakładem wydawnictwa TAKE EAT EASY. Publikacja w 2019 roku otrzymała prestiżową nagrodę Prix de la Littérature Gastronomique przyznaną przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną. „Gościnność” to pierwsza w Polsce książka w całości poświęcona profesjonalnej obsłudze oraz temu, jak przekłada się ona na sukces w biznesie restauracyjnym. Książka w niecały rok po premierze zapisała się w kanonie obowiązkowych podręczników dotyczących dobrej obsługi. Dziś „Gościnność” to edukacyjny projekt dla usługodawców w branży gastronomicznej, z ponad tysiącem przeszkolonych osób. Celem jest edukowanie nie tylko branży winiarskiej, hotelowej i restauracyjnej, ale wszystkich dla których priorytetem jest jakość obsługi gościa.

Jestem dziennikarką specjalizującą się w tematyce winiarskiej i gastronomicznej. Brałam udział i relacjonowałam międzynarodowe wydarzenia gastronomiczne: Madrid Fusion 2014-2017, The World’s 50 Best Restaurants, Obsession Food&Wine Festival. Przeprowadziłam kilkadziesiąt wywiadów z topowymi szefami kuchni i restauratorami z całego świata.  Uczestniczyłam w wielu studyjnych wyjazdach prasowych (Wielka Brytania, Słowenia, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Rosja, Mołdawia, Belgia, Francja, Austria, USA). Zdobywałam doświadczenie m.in. w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii (1* Michelin) i El Celler de Can Roca w Hiszpanii (3* Michelin). W latach 2014-2018 byłam zastępcą redaktor naczelnej magazynu „Food Service”. Z magazynem jestem związana nadal, gdzie odpowiadam za dział „Wino”. W latach 2011-1016 prowadziłam autorski blog gastronomiczny smaklick.com. W 2015 roku zdobyłam certyfikat WSET Advanced Level 3 Wine & Spirits, a w październiku 2019 zdałam egzamin Court of Master Sommeliers Europe i odebrałam dyplom Introductory Sommelier Certificate.

Dziś jako konsultantka i doradczyni pomagam restauracjom i hotelom wdrażać ideę gościnności oraz tego jak dobra obsługa przekłada się na ich sukces biznesowy i wizerunkowy. Jestem mentorką w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, gdzie pomagam młodym kobietom we wdrażaniu w życie ich pomysłów na biznes. Od listopada 2019 w Szkole Głównej Handlowej (SGH) certyfikuję się na coacha biznesu.

W wolnych chwilach dużo czytam, oglądam dobre filmy. Lubię gotować i łączyć wino z jedzeniem. Praktykuję jogę, a prawdziwą radość sprawia mi spędzanie czasu w otoczeniu natury, najlepiej blisko morza.