WINNICE SŁOWENII

Słowenia wychodzi z ukrycia

Nigdy niekojarzona jako winiarskie mocarstwo zaskakuje jako mały, świadomy kraj z silnie ukształtowaną kulturą picia wina. Słowenia to kraj o rozwiniętej, wielowiekowej tradycji winiarskiej. W mieście Maribor rośnie szczep najstarszej na świecie 400-letniej winorośli, z której wciąż produkowane jest wino. Słoweńskie winnice zajmują obszar mniejszy niż francuskie Bordeaux, a mimo to wytwarzają rocznie ok. 100 mln litrów trunku, z czego tylko 5 proc. przeznaczonych jest na eksport. Daje to prosty wynik: prawie 95 proc. wina spożywanego na miejscu. Szokującą różnicą między naszym krajem a Słowenią jest dynamicznie rozwijająca się kultura wina. Na dzień dzisiejszy w Słowenii wina butelkuje ok. 1800 winiarzy (populacja kraju to ok. 2 miliony osób).

Spożycie wina wynosi około 40-50 litrów na osobę rocznie. Dla porównania Polska to zaledwie 3 litry wina na głowę rocznie. Powyższe liczby mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. W barach, restauracjach, kawiarniach, ulicach większość ludzi popija wino. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza penina, czyli wino musujące. Lwia część wytwarzana jest metodą tradycyjną (szampańską) przez butikowych producentów.

Co roku 11 listopada celebrowane jest święto św. Marcina – Martinovo w celu uczczenia procesu zamiany soku z winogron w wino. Z tej okazji wybierana jest królowa wina, która promuje Słowenię jako kraj z mocno ugruntowanymi tradycjami winiarskimi. Kraj dzieli się na trzy główne regiony winiarskie (Podravje, Primorskie, Posavje), te z kolei składają się z mniejszych podregionów. Większość producentów używa do produkcji wina nie tylko międzynarodowych, ale autochtonicznych szczepów. Najbardziej znane białe odmiany to: pinot blanc, chardonnay, riesling, rumeni plavec, sauvignon blanc, pinot gris, bela żlahtnina, traminer, kerner, kraljevina, neuberger, ranfol, ranina, rizvanec, rumeni muśkat, furmint, sylvaner. Czerwone uznane odmiany: modri franc i żametovka, gamay, pinot noir, portugalka, śentlovrenka, zweigelt.

W regionie Primorska miesza się zimne alpejskie i ciepłe śródziemnomorskie powietrze, co stwarza warunki do produkcji win o bogatszej strukturze. Około 70 proc. ogólnej produkcji to wina jakościowe i premium. Podregion Goriśka Brda słynie nie tylko z produkcji oliwy oraz uprawy owoców – brzoskwiń i czereśni – ale jest też siedzibą jednego z najbardziej utytułowanych producentów win – Kristanćića. Winiarze świętowali w tym roku 25-lecie swojej działalności, a także byli organizatorami święta wina dla okolicznych winiarzy z okazji zakończenia zbiorów w regionie Primorska. Nawet jeden z najbardziej opiniotwórczych magazynów na świecie – Decanter, odznaczył regionalnymi trofeami wina od Kristanćicia.

Region Bizeljsko-Sremič, na terenie którego znajduje się winnica Istenič, leży przy granicy z Chorwacją. Specjalnością podregionu jest biały szczep rumeni plavec, który jest bazą dla wina musującego, z którego słynie ten region. Historia winnicy Istenič, obecnie jednego z najlepszych słoweńskich producentów win musujących, rozpoczęła się w 1968 r., gdy jej założyciel Janez Istenič, z sierpniowego zbioru wyprodukował swoje pierwsze musujące wino i nazwał je od imienia najstarszej córki – Barbary. Wina tego producenta zostały wyróżnione w Christie’s World Encyclopedia of Champagne & Sparkling Wine autorstwa Toma Stevenssona

Winnice są nieodłącznym elementem krajobrazu Słowenii, a przywiązanie Słoweńców do wina jest głęboko zakorzenione w ich kulturze. Hymn kraju, czyli zdravljica, opowiada okońcu winobrania i winie, które wlewa ogień w żyły, rozpędza nieistotne troski i z rozpaczy wzywa nadzieję.

Tekst ukazał się w Magazynie Food Service (www.foodservice24.pl)Możliwość komentowania jest wyłączona.