RESTAURACJA SZTUCZKA, GDYNIA

Triki i sztuczki – Restauracja „Sztuczka” w Gdyni
Polacy słyną z dość konserwatywnych podniebień. Restauratorzy mierzą się z tym, że z oryginalną ofertą nie tyle jest się ciężko przebić, co się z niej utrzymać.

Restauracja Sztuczka istnieje od ponad dwóch lat. Otworzył ją duet braci: Piotr i Rafał Wałęsa. Piotr jest menadżerem, a Rafał – szefem kuchni, który doświadczenie zdobywał za granicą. Niewielka restauracja może pochwalić się oryginalną ofertą, która wpisuje się w nurt zwany powszechnie (i dość nieprecyzyjnie) kuchnią autorską.

Szef kuchni ma jednak wiele dystansu do tego określenia, bowiem na stronie internetowej (i przez jakiś czas w menu) znaleźć można informację o jego inspiracjach. Menu w Sztuczce jest jak praca licencjacka, inspirowana fragmentami innych twórców. To niecodzienne podejście, stojące w opozycji ze stereotypowym zachowaniem szefów kuchni, którzy zwykli każdy swój pomysł okrzykiwać autorskim. Wałęsa uczciwie podaje nazwiska innych szefów kuchni, którzy stymulowali jego kreatywność.

Restauracja oferuje lunch w cenie 25 zł – jedno danie, dwa –35 zł lub trzy za 40 zł. Karta zmienia się regularnie w zależności od dostępności składników. Restauracja Sztuczka to jedno z niewielu miejsc w Trójmieście, gdzie można poeksperymentować z menu degustacyjnym (150 zł za 7 dań), a z dobranym do każdego dania winem – 240 zł. Enigmatyczne opisy dań nie świadczą o ich skromnym charakterze, bo użyte produkty zostały dobrane z najwyższą starannością. Wałęsa odważnie łączy smaki: tuńczyka z cielęciną, salsą verde i sosem aioli, grasicę z pasternakiem i earl grey’em czy wołowinę z rakami. Nie obraża się też na klasyki i stawia w jednym rzędzie łososia, chrzan i buraki czy jagnięcinę z risotto szafranowym. Dla tych, którzy powściągliwie podchodzą do eksperymentów smakowych restauracja pozostawia wolny wybór w postaci regularnego menu a’la carte. Warto jednak przejść na ciemną stronę mocy i oddać się w pełnym zaufaniu w ręce załogi restauracji. Sztuczki jakie będą z wami wyczyniać wstrząsną waszymi kubkami smakowymi.

Adres: ul. Antoniego Abrahama 40, (wejście od strony ul. Władysława IV)
81-395 Gdynia, rezerwacjasztuczka@gmail.com

Tekst ukazał się w Magazynie SMAK. Restaurację odwiedziłam po raz pierwszy w październiku 2014 roku.Możliwość komentowania jest wyłączona.