MARKT XI. DE HAAN

Opowieści Morza Północnego – MARKT XI

Markt XI mieści się w jednym z najładniejszych belgijskich miasteczek położonych wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. De Haan wygląda jak tort Pavlowej, a wszystko przez dominującą architekturę w stylu belle epoque. Właściciele restauracji (Katrijn Blondé i Benny Van Torre,) postanowili odciąć się od dekoracyjnej stylistyki miasta i w swojej restauracji postawili na minimalizm. Dosłownie i w przenośni, bo miejsce liczy zaledwie 6 stolików: kolacja w tak niewielkiej przestrzeni narzuca pewne poczucie ekskluzywności: menu jest równie minimalistyczne, a proponowane smaki czyste i wyraziste.

Po upolowaniu stolika zdecydowałam się na menu degustacyjne, które tworzy zgrabną i lekką historię subtelnie nawiązującą do nadmorskiego dziedzictwa. Kolacja zamyka się w pięciu przewodnich akcentach: makreli, przegrzebku, dorszu, młodym kurczaku i mandarynce. To element dominujący w każdym z kolejnych dań. Najbardziej zaskakujące jest danie z makrelą w roli głównej. Ryba jest fundamentem lekkiej i dynamicznej kompozycji, w której odbija się osobowość szefa kuchni. Tatar z makreli, a na nim okrągły krokant z aromatycznym kremowym serem, wzmocniony koperkowym sorbetem, wszystko podlane lekkim, aromatycznym sosem na bazie cytrynowej oliwy z oliwek i spiralnie zakręconych plasterków świeżych, zielonych jabłek. Wraz z kolejnymi daniami tempo nieco opada, a wszystko przez pewną zachowawczość, zarówno składników jak i kompozycji. Nie jest to kuchnia wielkich kreacji i niezapomnianych wrażeń, tylko w pełni poprawne i dość przewidywalne miejsce. Dostaniemy tu dobrze przygotowany posiłek złożony ze świeżych, lokalnych produktów pozostawiający zarówno uczucie kontrastu, jak i harmonii. Miejsce idealne dla zachowawczych smakoszy, którzy chcą mieć gwarancję dobrej jakości i nie lubią niespodzianek. Zarówno tych przykrych, jak i tych wymagających emocjonalnego zaangażowania. Za menu złożone z 5 kursów zapłacimy 59 €, ale dla koneserów o mniejszych żołądkach przewidziano opcję 3 i 4- daniową. (42 i 49 €).

Adres: Driftweg 11, 8420 De Haan, 059/43.44.44, www.markt11.be

Tekst ukazał się Magazynie SMAK. Restaurację odwiedziłam po raz pierwszy w listopadzie 2013 roku.Możliwość komentowania jest wyłączona.