L’enfant Terrible. Warszawa

Restauracja „L’enfant Terrible” w Warszawie

Polski Sergio Herman. Wystażowany szef kuchni. Wariat i człowiek z fantazją. O szefie kuchni, nowej stołecznej restauracji L’enfant Terrible terrible można powiedzieć wszystko, za wyjątkiem tego, że celuje w bezpieczne i utarte pomysły na restaurację w centrum Warszawy.

Propozycje dań nie są łatwe, bezpieczne i znajome. Sytuacji, wystawionego na ciężki ogień doznań odbiorcy, nie ułatwia fakt, że na talerzu znajdziemy zwykle więcej niż trzy, cztery składniki. Michałowi Brysiowi oraz jego zespołowi nie brakuje polotu i wyobraźni, miejsce jest autentyczne i na pewno nie zostało wykreowane przez marketingowca, który oprał ideę restauracji o hasło: „zróbmy coś innego”. Kuchenne zbuntowanie nie powinno jednak opierać się na całkowitym freestyle’u. Najbardziej kreatywne talerze, to coś co przyciąga na jeden raz, ale prawdziwie oddanych gości zdobywa się smakową dojrzałością za którą stoi określona filozofia.

Menu jest nierówne i igra na emocjach odbiorcy. Zmienia się równie często, co nastroje niestabilnego dzieciaka. Na uwagę zasługują dowcipne nazwy dań, tak dalekie od banału wymieniania składników dań po przecinku. Mamy więc: Ekler V, czyli krem z ziemniaków i białej czekolady z porem i truskawkami, zdekonstruowany tatar z jelenia z kruchym ciastem, lubczykiem, ogórkiem, kurkami oraz zółtkiem confit. Następnie chwila oddechu na bardziej znaną i klasyczną pozycję, czyli troć z kaszą jęczmienną, pomidorami, groszkiem cukrowym i estragonem. Pigs & Roses – to już oczywista konotacja zespołu rockowego z pistoletami w nazwie: boczek, kaszanka, róża, pączek, ciemne piwo, szalotki. I na koniec deser o enigmatycznej nazwie „mleko”.

Nie zawsze są to zrozumiałe poszukiwania i dużo w tym wszystkim zbuntowania przeciwko powszechnie obowiązującemu kultowi prostoty, ale raz na jakiś czas trzeba się zabawić i dobrze, że „niegrzeczny dzieciak” daje taką możliwość.

Tekst ukazał się w Magazynie SMAK. Wizyta w restauracji odbyła się w lipcu 2014 roku.Możliwość komentowania jest wyłączona.