Jan van der Hek

Ma tylko 27 lat, a za sobą tytuł najlepszego sommeliera Holandii i wygrane w wielu prestiżowych konkursach winiarskich. Rozmawiamy z Janem van der Hekiem.

Do Holandii wracasz z kolejnym trofeum – pierwszym miejscem w międzynarodowym konkursie Châteaux & Domaines Castel Sommeliers Cup.
Uwierz mi, że wygrana jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Kiedy dowiedziałem się, że jestem w głównym finale, poczułem się ogromnie zmotywowany, aczkolwiek pierwsza konkurencja dała mi w kość.

Co było w niej trudnego?
Uważam, że całe zawody były trudne. Nie zapomnę jednak pierwszej finałowej konkurencji. W ciągu dziesięciu minut trzeba było przeprowadzić serwis dla dwóch stolików: trzy- i sześcioosobowego. Ledwo wyrobiłem się w czasie, popełniłem kilka błędów logistycznych, prawie przewróciłem się o kant stolika, ale udało mi się zmieścić w ostatniej minucie. Najważniejsze, że wszyscy goście dostali wino. Dodało mi to pewności siebie.

Co z pozostałymi konkurencjami?
Bardzo dobrze poszło mi dopasowanie wina do jedzenia. Prawie wcale nie trenowałem, jeżeli chodzi o alkohole mocne i destylaty – to był mój słaby punkt.

Nie rozpoznałeś polskiej wódki!
To straszne, wiem. Straciłem dużo punktów, ale dzięki temu wiem, nad czym muszę jeszcze pracować.

Jak zaczęła się Twoja profesjonalna przygoda z winem?
Zacząłem w wieku 21 lat, rok później zająłem III miejsce w Mistrzostwach Sommelierów w Holandii. Dwa lata temu udało się mi się zdobyć najwyższe miejsce na podium. Najważniejsze jest wyznaczanie sobie celów. Moim jest znalezienie się w piątce najlepszych sommelierów na świecie.

Jako jeden z niewielu sommelierów biorących dzisiaj udział w zawodach nie pracujesz na co dzień w restauracji.
To prawda. Prowadzę rodzinną firmę zajmującą się importem win. Oprócz sprzedaży zajmujemy się szkoleniami dla sommelierów oraz dla obsługi restauracji i wine barów. Uważam, że to duża zaleta, bo ciągle mam kontakt z restauracyjnym życiem. Nie pracuję dla jednej restauracji, ale dla wielu – dzięki temu poznaję więcej ludzi, różne rodzaje kuchni, mam więcej czasu na naukę. W pracy sommeliera, w doskonaleniu się w food & wine pairingu to bardzo ważne, żeby nie ograniczać się tylko i wyłącznie do jednego rodzaju kuchni, np. nie zamykać się tylko i wyłącznie na kuchnię francuską, ale być otwartym np. na kuchnię orientalną.

Jak oceniasz poziom tegorocznych mistrzostw?
Poziom był bardzo wysoki. Dwóch sommelierów z Polski pracuje w bardzo dobrych brytyjskich restauracjach. Wśród zawodników były dwie osoby, które zdały egzamin w Court of Master Sommeliers na poziomie Advanced, co znaczy, że posiadają świetne podstawy teoretyczne. Jestem pod wrażeniem wszystkich młodych i pełnych pasji ludzi, którzy wzięli udział w zawodach.

Pełnych pasji, młodych i bardzo ambitnych.
O tak! Bez ambicji nikt by się tutaj nie znalazł. Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy pracujemy w branży rozrywkowej i nie można przesadzać w drugą stronę. Praca z dobrym winem i jedzeniem to przede wszystkim zapewnianie innym ludziom miłego wieczoru.

 

Jan van der Hek, ur. 1986. Jego najważniejsze osiągnięcia to:

  • 2013­ Miejsce w rankingu 50­ciu najbardziej wpływowych ludzi wina Holandii opracowanej przez magazyn WineLife.
  • 2013 Awarded for one of the highest scores of the introductory and certified exams combined. Total of 32 participants. Court of Master Sommeliers, Torquay, United Kingdom
  • 2013 Top 16 at Le Concours du Meilleur Sommelier d’Europe, San Remo, Italy / Monte Carlo, Monaco. Association de la Sommellerie Internationale
  • 2013 Top 27 at Le Concours du Meilleur Sommelier du Monde Tokyo, Japan, Association de la Sommellerie Internationale
  • 2012 11th Place Wine Hotlist. Top 50 most influenced wine people of The Netherlands. WineLife Magazine
  • 2012 Sommelier A.S.I. Certificate Association de la Sommellerie Internationale
  • 2012 First Place Tophée Henriot, Dutch Championship for Sommeliers.Nederlands Gilde van Sommeliers, Dutch Guild of Sommeliers.
  • 2010 Second Place Trophée Henriot, Dutch Championship for Sommeliers. Nederlands Gilde van Sommeliers, Dutch Guild of Sommeliers.
  • 2009 Third Place Trophée Ruinart, Dutch Championship for Sommeliers. Nederlands Gilde van Sommeliers, Dutch Guild of Sommeliers.

Tekst ukazał się w Magazynie Food Service (www.foodservice24.pl)Możliwość komentowania jest wyłączona.