ED RED. KRAKÓW

Ed Red – polskie steki w Krakowie

Adam Chrząstowski opuścił progi Ancory, gdzie przez kilka lat kreował autorską kuchnię bazującą na lokalnych polskich produktach na rzecz szefowania w steak housie. Początkowo decyzję szefa uznawano za gastronomiczny mezalians.

Zmiany z kierunku fine na casual dining okazały się zmianami na lepsze. Szczególnie dla turystycznego kwadratu krakowskiego Rynku, gdzie zjedzenie posiłku z dobrą proporcją ceny do jakości wymaga wcześniejszego, specjalistycznego researchu.

Ed Red to miejsce z klarownym przekazem. W ciepłym, drewniano-skórzanym anturażu doświadczymy mięsnej uczty na dobrym poziomie. Mięso serwowane w Ed Red w większości pochodzi z polskich hodowli, a smak zawdzięcza specjalnej szafie Maturmeat, w której przez kilka tygodni dojrzewa wołowina rasy limousine. Oprócz mięsa sezonowanego zjemy różne części: od polędwicy po bavette, rib-eye’a czy t-bona. W menu Chrząstowski podaje nazwy miejscowości z których pochodzą produkty, których używa w kuchni. I tak na przykład z lektury menu dowiemy się, że kapusta kiszona używana w Ed Redzie pochodzi z Czarsznicy, a ser Cheddar z lubelskiej Wąwolnicy. Trzeba przyznać, że jest to dość odważne zagranie, bo ciągłość dostaw od małych producentów nie należy do najbardziej przewidywalnych zjawisk na świecie.

Na pochwały zasługuje niebanalna karta drinków z koktajlami kulinarnymi, które stanowią interesującą alternatywę dla wina. „Neck nog” z dojrzewającym karczkiem z posmakiem naleśników klonowych czy “Hell or mary”, czyli wędzony sok pomidorowy pomieszany z trzema rodzajami wódki J.A. Baczewski oraz infuzowanymi: selerem naciowym, chilli i pieprzem i sosem BBQ. Szef Adam Chrząstowski nie ustaje z mięsnymi eksperymentami i edukowaniem gości na temat produktów proteinowych. Po festiwalu Terra Madre, gdzie podczas jednej z kolacji gotował z Aleksandrem Baronem (Solec 44) wprowadził do menu bycze jądra z sosem z herbaty, miodu i pistacji. Pełna sala i popularność Ed Red udowadnia, że zmiany są dobre – szczególnie dla kreatywnych szefów. Trzeba mieć jednak główny składnik ostatniego wymienionego dania, żeby się na nie odważyć.

Adres: Ed Red, ul. Sławkowska 3, 31-014 Kraków, Telefon: + 48 690 900 555

Tekst ukazał się Magazynie SMAK. Pierwsza wizyta w restauracji odbyła się w listopadzie 2014 roku.

Foto: materiały prasowe restauracja Ed Red.Możliwość komentowania jest wyłączona.