DAVALLADA. SITGES

Mówiąc „comfort food” myślimy o jedzeniu prostym, wręcz prostolinijnym. Jeszcze inni mieszają w to uczucia osoby, która je dla nas przyrządza, a ci bardziej twardo stąpający po ziemi – doskonały produkt i maksymalnie trzy składniki na talerzu.

Sitges jest jedną z najbardziej znanych turystycznych destynacji dla tych, którzy szukają odsapnięcia od zgiełku pobliskiej Barcelony. Pośród ciasnych ulic, między bielonymi kamienicami znajdują się dziesiątki takich samych miejsc, gdzie powtykane w brukowane chodniki pokrzywione tablice informują niezgrabnym pismem, że możemy zamówić patatas bravas lub paellę w promocyjnej cenie.

Wśród wielu takich samych restauracji kryje się jednak niepozorny lokal, wypełniony po brzegi gośćmi. Mieści się przy stromej ulicy Davallada, co po katalońsku oznacza spadek, pochyłość. Rodzinny biznes jest prowadzony trochę pokracznie, bo czekając na jedzenie trzeba ćwiczyć cnotę cierpliwości, a kelner co chwilę czegoś zapomina. W tej pokraczności urzekają małe, ale ważne detale. Świadczą o klasie właścicieli, którzy biznes restauracyjny traktują jak walkę o honor swojej rodziny. Profesjonalne kieliszki do wina, odpowiedniej ciężkości sztućce, niebanalne talerze, zabawy z mini patelniami i produkty, które pachną morzem od którego dzieli nas kilkanaście metrów. W Davallada koniecznie trzeba spróbować papryczek z kiełbasą chorizo (pimientos de padrón i chstorra) lub kurczaka w słodkim pomarańczowym sosie (pollo a la naranja) i koniecznie doradę z pieczonymi pomidorami i cebulą, a na deser creme catalana. Specjalnie podaję hiszpańskie nazwy, bo na próżno szukać angielskiego tłumaczenia.

Nieśpieszna śródziemnomorska atmosfera, połączona z klasyczną katalońską kuchnią, niezobowiązującym popijaniem chłodnego wina sprawia, że w Davallada razem z pochyłą uliczką zapadamy się coraz głębiej w zwyczajną przyjemność, jaka wynika z wizytowania restauracji.

Adres: C/ Davallada 9, Sitges, Telefon: 937429488, www.davallada.com

Tekst ukazał się w Magazynie SMAK. Wizyta w restauracji odbyła się maju 2014 roku.Możliwość komentowania jest wyłączona.