Adam Pawłowski MS

http://oranewilliams.com/79Wg Co było dla Ciebie najtrudniejszym zadaniem podczas zawodów Châteaux & Domaines Castel Sommeliers Cup w tym roku?

Sędziowie zawiesili poprzeczkę bardzo wysoko i żadna z przygotowanych dla nas konkurencji nie była łatwa, co oczywiście podnosi rangę zawodów. Dla mnie najtrudniejszym z elementów zawodów był test wiedzy teoretycznej, był to jeden z najbardziej zaawansowanych testów, z jakimi się spotkałem. Wymagał bardzo dobrej wiedzy ogólnej i rzadko spotykanych detali na przykład szczegółowej lokalizacji na mapie apelacji nie tak popularnego regionu Ligurii czy znajomości regionów winiarskich Chin.

hydroxychloroquine tablets hcqs 200 Co dają tego rodzaju konkursy sommelierom. Czy warto w nich brać udział?

Do udziału w mistrzostwach pcha mnie ambicja i chęć sprawdzenia samego siebie. Nie skupiam się na rywalach tylko koncentruję na tym żeby dać z sobie wszystko i wypaść jak najlepiej. Uczucie zwycięstwa jest fantastyczne, ale najwięcej nauczyłem się na porażkach, które były bolesne, ale bezcenne do zdobycia doświadczenia. Tego typu zawody trochę uzależniają, a im lepiej się w nich wypada, tym bardziej chce się w nich uczestniczyć.

Jak przygotowywałeś się do konkursu?

Na parę tygodni przed zawodami przejrzałem większość swoich notatek i zrobiłem kilka tysięcy przykładowych pytań. Do tego doszły codzienne ślepe degustacje wina i destylatów, układanie przykładowych menu i zgłębianie wiedzy o serach, wodzie, piwie, alkoholach czy koktajlach.

Jakiego rodzaju kuchnia dominuje w restauracji Northcote i jak wygląda Twoja współpraca z szefem kuchni?

Modna kuchnia brytyjska z naleciałościami francuskiej i śródziemnomorskiej. Menu jest bogate w owoce morza, ryby, dziczyznę, jagnięcinę i wołowinę. Bliska współpraca z szefem kuchni i wspólne degustacje wina z jedzeniem są niezbędne do tego żeby mój dobór win dobrze komponował się z daniami na menu. Nasze najpopularniejsze menu to degustacja 7 potraw, do których dobieram wina na kieliszki.

Nad jakimi projektami obecnie pracujesz i czy swoją przyszłość wiążesz z UK czy może planujesz powrót do Polski?

Przy łączeniu wina i jedzenia zawsze poszukuję balansu. Nie tylko dążę do idealnego skomponowania się smaków, ale także biorę pod uwagę ciężkość dania, tekstury, intensywność, temperatury i sposób przyrządzania. Poza tym zawsze staram się żeby selekcja win do menu była interesująca z punktu widzenia gościa, często mieszam klasyki z mniej znanymi niszowymi pozycjami.

Nad jakimi obecnie pracujesz projektami i czy swoją przyszłość wiążesz z UK czy może planujesz powrót do Polski?

Aktualnie przygotowuję się do dwóch innych zawodów sommelierskich, ale priorytetem pozostaje dla mnie egzamin na Master Sommeliera do którego przystąpię w październiku – to jeden z najtrudniejszych (jak nie najtrudniejszy) egzamin sommelierski na świecie. Od 1969 roku tylko nieco ponad 200 osób na świecie posiada ten zaszczytny tytuł. Ostatnie lata pokazują dynamiczny rozwój gastronomii i rynku wina w Polsce. Mam nadzieje przekuje się w „kulturę picia wina” i zachęci nie tylko mnie do powrotu. Nie mówię nie…

W jaki sposób się rozwijasz?

Wino jest bardzo dynamiczną dziedziną obejmującą cały świat i żeby być na bieżąco należy poświęcać bardzo dużo czasu i energii. Dla pasjonata zgłębianie wiedzy jest naturalnym procesem i czystą przyjemnością. Na co dzień czytam książki, magazyny tematyczne i szukam informacji w internecie. Uczęszczam na wiele degustacji i organizuje ślepe degustacje dla siebie i moich sommelierow. Poza tym często odwiedzam regiony winiarskie i ulubionych producentów.

Co radzisz młodym sommelierom, którzy chcą podążać Twoim śladem?

Młodszym kolegom sommelierom doradziłbym, żeby zapytali sami siebie co chcą osiągnąć w tym zawodzie, postawili sobie cele do realizacji i byli bardzo konsekwentni w swoich postanowieniach. Nie jest łatwo pogodzić naukę z pracą, życiem osobistym. Niezwykle ważne jest otaczanie się ludźmi z tej samej branży i dzielenie się wiedzą, poglądami i doświadczeniami. Jest to fantastyczna profesja, dająca wiele satysfakcji. Z miłą chęcią służę poradą dla młodszych kolegów, których w razie pytań zachęcam do bezpośredniego kontaktu ze mną.

buy cheap isotretinoin uk Adam Pawłowski – jako pierwszy Polak na świecie zdobył tytuł Master Sommeliera (podobnym tytułem może się pochwalić na świecie jedynie 220 osób). Były Head Sommelier w Northcote, restauracji oznaczonej jedną gwiazdką Michelina. Przez kilka lat zarządzał drużyną sommelierów i kartą liczącą blisko 600 win z całego świata. Jego karta win znajduje się rok w rok w czołówce najlepszych w Wielkiej Brytanii. W 2013 uznana została przez popularny przewodnik AA za najlepszą kartę win Anglii. W 2013 wygrał zawody Sommelierów. Mistrz Polski Sommelierów 2014. Finalista UK Best Sommelier 2011 i 2014. Obecnie pracuje w Polsce jako niezależny konsultant: www.adampawlowskims.pl

Tekst ukazał się w Magazynie Food Service (www.foodservice24.pl)Możliwość komentowania jest wyłączona.